czyszczenie

ePodloga.pl / Artykuły

Czyszczenie fug – renowatory i markery

10.01.2010, opracowanie: ePodloga.pl

 

Grout2.JPGKażdy, kto posiada jasne fugi w swoich płytkach ceramicznych dobrze wie jak bardzo szybko potrafią się brudzić i jak ciężko potem takie zabrudzenia usunąć. Sposobów ich odnawiania jest cała masa. Począwszy od tych proponowanych przez producentów, a skończywszy na sposobach naturalnych. Kiedy środki czystości i naturalne sposoby zawodzą, a my nie chcemy decydować się na krok ostateczny, czyli usunięcia starej i wykonania nowej fugi możemy spróbować jeszcze jednej deski ratunku tzw. renowatorów i markerów do fug.

Renowatory i markery nadają się do renowacji wszystkich fug, prawie do każdego rodzaju powierzchni i rodzaju płytek ceramicznych. W większości przypadków producenci zapewniają również o ich skuteczności przy stosowaniu na zewnątrz i w warunkach niskiej temperatury. Renowatory występują zazwyczaj z różnymi pigmentami, więc możemy dobrać je pod kątem koloru naszych płytek.

 

 

A jak ich używać?

Stosowanie renowatorów jest bardzo proste i z pewnością prostsze niż czyszczenie szczoteczkami czy też ponowne fugowanie. Jedyne, czego wymaga renowacja starej fugi to chwili cierpliwości.

1. Przed przystąpieniem do renowacji fugi bezwzględnie powinniśmy umyć całą posadzkę i w razie potrzeby odkurzyć. W pomieszczeniach kuchennych bardzo dobrym pomysłem jest również odtłuszczenie powierzchni. Po czyszczeniu powinniśmy odczekać, aż do pełnego wyschnięcia podłogi. Renowatorów nie powinniśmy stosować na wilgotne fugi.

2. Przed aplikacją środka zaleca się butelkę z preparatem wstrząsnąć a następnie nałożyć na gąbkę nalewając uprzednio środek do nakrętki.

3. Renowator stosujemy przez gąbkę lub ściereczkę.

4. Fugi należy malować etapami po 1 m2 płytek pozostawiając na ok. 30minut. Dłuższy czas może spowodować późniejsze trudności przy usuwaniu preparatu z powierzchni płytek. Pełna twardość takich renowatorów zazwyczaj jest osiągana po ok. 48h

Koszt renowatorów to wydatek ok. 15zł, a wydajność ok. 10-12m2

14-51-large.jpg Markery do fug

Inną alternatywą, są markery do fug, które działają na podobnej zasadzie jak zwykłe korektory. Renowacja fug taką metodą z pewnością należy do najwygodniejszych i najprostszych. Należy jednak pamiętać, że markery nie są tak bardzo skuteczne i proces aplikacji należy kilkukrotnie powtórzyć dla lepszych efektów. Koszt takiego markera to wydatek rzędu 15zł/szt. A jego wydajność wacha się w granicach 8-10m2 (ok. 200mb jednej kreski).

Tagi:

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.