czyszczenie

ePodloga.pl / Artykuły

Czyścimy wykładziny – plamy z czerwonego wina

08-11-2009, opracowanie: ePodloga.pl

 

Wypicie lampki czerwonego wina wieczorem po pracy czy do kolacji jest czymś bardzo naturalnym. Działa na nas kojąco i relaksacyjnie. Jednakże chwila nieuwagi i cały ten spokój możemy stracić w mgnieniu oka. Wszystko to za sprawą plamy na naszej wykładzinie. Plamy tego typu są trudne do usunięcia i wyglądają mało estetycznie. Zanim jednak popadniemy w rozgoryczenie spróbujmy temu zaradzić. Poniższy artykuł powinien nam w tym nieco pomóc.

Podstawą sukcesu jest odpowiednia i szybka reakcja. Nie możemy przede wszystkim pozwolić, aby czerwone wino wsiąknęło głęboko w podłogę i wyschło. Już na wstępie warto zaznaczyć, że jakiekolwiek próby tarcia szmatką czy szczotką nie pomogą, a co więcej problem mogą pogłębić. Na sam początek najlepsze będzie położenie na plamę bardziej chłonnych materiałów. Najlepsze do tego będą specjalne chusteczki, pieluszki naszej pociechy, ręczniki papierowe lub w ostateczności rozłożona szmatka. Materiały takie w zależności od wielkości plamy szybko się nasączą, więc dobrze byłoby je kilka razy wymienić na nowe. Całkiem niezłym pomysłem jest również posypanie tego miejsca solą, która dobrze chłonie substancje.

Może okazać się, że sposoby te nie wystarczą i mimo to miejsce na wykładzinie gdzie wcześniej była plama będzie miało inny kolor. Musimy wtedy podjąć dalsze działania, w których rozróżnić możemy dwie metody: Użycie gotowych środków do czyszczenia oraz użycie domowych metod.

Środki do czyszczenia

Obecnie rynek środków do czyszczenia jest bardzo bogaty w produkty, a ich różnorodność zastosowania jest bardzo szeroka. Spotkać możemy środki zarówno uniwersalne jak i te w konkretnym celu - nas interesują te do plam organicznych. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać, to wcześniejsze przetestowanie środka pod kątem zachowania się na naszej wykładzinie w jakimś mało widocznym miejscu i na małej przestrzeni. Należy też stosować dobre i znane środki pewnych producentów. Specyfiki o dziwnych opakowaniach w innych językach powinniśmy raczej omijać. Do aplikacji używajmy odpowiednich szmatek, wcześniej sprawdźmy czy ta, której chcemy użyć przypadkiem nie barwi swoim kolorem w połączeniu ze środkiem.

 

 

Domowe sposoby

Tu mamy prawdziwe pole do popisu. Metod usuwania różnych plam jest naprawdę sporo, a ludzie prześcigają się w wymyślaniu coraz to oryginalniejszych i skuteczniejszych sposobów. Przedstawimy kilka naszym zdaniem najbardziej wartych uwagi:

·         Jednym ze sposobów jest ciepła woda z mydłem i odrobiną amoniaku dobra na zaschnięte plamy. Tak rozcieńczone połączenie należy następnie delikatnie wcierać w miejsce plamy delikatną szmatką.

·         Wiele osób stosuje również krem do golenia. Należy nałożyć go na zabrudzone miejsce i odczekać kilkanaście minut. Całość następnie płuczemy delikatnie letnią wodą.

·         Zabarwienie czerwonego wina można zneutralizować winem białym (np. chardonney). Metoda ta sprawdza się dobrze jednak wino białe powinniśmy kilkukrotnie aplikować zwilżoną szmatką. Im częściej i dłużej będziemy aplikować wino białe tym lepsze efekty powinno odnieść.

·         Jak już wcześniej wspomnieliśmy dobrze chłonna jest sól, która powinna wchłonąć w miarę skutecznie jeszcze świeżą plamę.

W przypadku używania niektórych środków i co oryginalniejszych metod mogą one pozostawić po sobie pewien zapach na wykładzinie, dlatego powinniśmy pomieszczenie dobrze wywietrzyć lub użyć specjalnych niwelatorów zapachu do wykładzin.

Przestrzegamy też, że użycie kilku metod zamiast jednej niekoniecznie musi być efektywniejsze. Jeżeli mamy gdzieś jeszcze kawałek wykładziny, który nam został z układania można wykorzystać go wstępnie do testów, a następnie wybrać metodę, która na nim zadziałała najlepiej. Kiedy już uda nam się usunąć plamę spokojnie możemy powrócić do odpoczynku przy lampce wina, jednak z małą uwagą – bądźmy tym razem bardziej ostrożni.

Tagi: czyszczenie,czyscic,wykladziny,dywanowe,czerwone,wino,czerwonego,wina,plamy

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.