design

ePodloga.pl / Artykuły

Moda na pełną deskę – drewno europejskie, cz. 2

22-09-2011, opracowanie: ePodloga.pl, źródło: Baltic Wood

 

 

Przez tysiące lat drewno europejskie pełniło rolę najróżniejszego budulca. Nie inaczej jest i dzisiaj. Symbole wiosny, oczyszczenia, żywiołów towarzyszą nam na co dzień, przybierając formę podłogi, mebla, a nawet pudła rezonansowego skrzypiec. Naturalne, piękne, ponadczasowe. Zapraszamy do lektury drugiej części przewodnika po drewnie Starego Kontynentu.

 

Orzech europejski – rozkoszna ekskluzywność

 

Drewno orzecha jest jednym z najbardziej ekskluzywnych gatunków. To właśnie z niego wytwarza się wysokogatunkowe meble i luksusowe podłogi z pełnej deski. Również w przeszłości orzech był uważany za drzewo zbytku, należał do tzw. drzew rozkosznych, które uprawiano tylko dla przyjemności. W Polsce spotykanymi gatunkami orzecha są: orzech włoski, orzech czarny, orzech szary oraz mniej popularne: orzech sercowaty i orzech japoński.

 

Orzech jest drzewem wszechstronnie wykorzystywanym. Jego drewno jest używane do produkcji zarówno podłóg, jak i oklein, mebli, okładzin, instrumentów muzycznych, kolb strzelb oraz ram obrazów. Jest także szeroko wykorzystywany w kosmetyce i zielarstwie (liście, łupiny, kora, owoc).

 

Podłoga z tego surowca utożsamiana jest z energią, żywiołem i siłą, gdyż drewno charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem kolorystycznym. Zwłaszcza duża powierzchnia deski dobrze pokazuje witalny charakter podłogi, uzyskany dzięki jasnokremowym barwom, które przeplatają się z karmelowymi, czekoladowymi i grafitowymi brązami. Średnio twarde drewno (31-35 MPa w skali Brinella) orzecha umożliwia zastosowanie ogrzewania podłogowego.

 

Brzoza – łagodna wiosna

 

Według różnych wierzeń i mitów brzoza to symbol m.in. wiosny, władzy i oczyszczenia. Zapewne ma to związek z tym, iż to właśnie z brzozy wytwarzano rózgi, którymi chłostano nieposłusznych, a liście drzewa z powodzeniem wykorzystywane były (i są nadal!) do przyrządzania wywarów o działaniu moczopędnym i napotnym. Poprawiają także przemianę materii i działają odtruwająco na układ krwionośny.

 

 

Podłogi z drewna brzozy, z racji średniej twardości surowca (24-28 MPa w skali twardości Brinella), sprawdzą się przede wszystkim w sypialniach. Zwłaszcza te z pełnej deski bardzo dobrze uwypuklają łagodny rysunek słoi i jasną, opalizującą barwę (która może zmieniać się w kremową, miejscami jasnobeżową), pozwalając stwarzać ciepły, przytulny klimat.

 

Klon europejski – promień porannego słońca

 

Klony są uważane za jedne z najpiękniejszych drzew ze względu na koloryt liści i korowiny – zauważa Seweryn Miazga, Product Manager z firmy Baltic Wood produkującej podłogi drewniane. - Ich cechą znamienną jest niezwykle jasne drewno, używane do produkcji najjaśniejszych ze wszystkich podłóg drewnianych. Widoczne, zwłaszcza na pełnej desce, słoje drewna są delikatne i regularnie ułożone. Jest to materiał idealny na podłogi do pomieszczeń, w których chcemy stworzyć kameralną, przytulną, ciepłą atmosferę.

 

Ciekawostką jest, że klon w dawnej kulturze pełnił magiczną funkcję opiekuna zmarłych. Według wierzeń drewno klonu miało moc odpędzania diabła. Stąd też zmarli, do czasu pogrzebu, leżeli na tzw. desce grobowej, która była wykonana z niepomalowanego klonowego drewna. Nawet dzisiaj, zwykle nieświadomie, zdarza nam się nawiązać do tradycji odpędzania złego, przez użycie powiedzenia - odpukać w niemalowane drewno.

 

Polecamy również:

 

- Moda na pełną deskę - drewno europejskie cz. 1.

 

Tagi:

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.