design

ePodloga.pl / Artykuły

Styl paryski – wysublimowana elegancja: cz. 1.

25-09-2011, opracowanie: ePodloga.pl, źródło: Baltic Wood

 

 

Paryż – miasto artystów, mody i zakochanych... Kolebka najnowszych trendów i bastion stylu dawnych epok. To właśnie tu współistnienie odmiennych nurtów wydaje się zupełnie naturalne, niewymuszone, harmonijne. Ta inspirująca świat synergia widoczna jest również we wnętrzach paryskich domów, zaklęta w kolorystyce i arcyważnych detalach.

 

Styl paryski zobrazować można za pomocą wielkiego tygla, do którego wrzucono gros określeń powiązanych z dwoma słowami-kluczami: historią oraz nowoczesnością. Ta nietuzinkowa mikstura z powodzeniem łączy w sobie, z jednej strony: elegancję, szyk, klasę, przepych, dekoracyjność, blask i luksus, a z drugiej: lekkość, awangardę, nieszablonowość, pikanterię, intymność, romans i nutkę kokieterii.

 

Tchnienie dawnych epok

 

W paryskich wnętrzach znajdziemy więc przedmioty z duszą – stare pamiątki odziedziczone po przodkach, pożółkłe zdjęcia nadgryzione zębem czasu, porcelanowe lub ceramiczne figurki czy inne cenne przedmioty, które – gdyby potrafiły mówić – opowiedziałyby niejedną fascynującą historię. Klimat arystokracji tworzą także drogocenne meble, tzw. „ludwiki” (to szerokie określenie, obejmujące pięć stylów w dekoracji i sztuce użytkowej, wywodzi się od imion francuskich królów), zachwycające monumentalizmem lub finezją.

 

Współcześnie bardzo drogie antyki z powodzeniem zastępowane są też ręcznie postarzanym wyposażeniem: meblami okraszonymi specjalnie spreparowanymi pęknięciami i przecierkami, szczotkowanymi i wykończonymi kolorową bejcą drewnianymi podłogami z pełnej deski czy np. lustrami w patynowanych ramach – zdradza Dominika Chwastek z firmy Baltic Wood.

 

 

Co więcej duchy historii emanujące z paryskich domostw pochodzą z różnych okresów. Przenikając się wzajemnie, tworzą eklektyczną mieszankę stylów, w której dostrzec można wyraźne ślady rokoko, neoklasycyzmu, art déco czy belle époque. Zachwycające sofy, szezlongi, łóżka, bogato zdobione kabinety, a także wymyślne konsole nadają pomieszczeniu szczególnego charakteru, który potęgują wyszukane rzeźby, zmyślne butelki po perfumach, fantazyjne sztukaterie. Wydawałoby się więc, że w paryskich wnętrzach czas się zatrzymał…

 

O krok do przodu

 

Tymczasem jednak pałacowy przepych dawnych lat z powodzeniem przeplata się z wysublimowanymi detalami wyznaczającymi nowe, awangardowe trendy. Indywidualny styl domownika w niewymuszony sposób przemycony jest w najdrobniejszych detalach. Gra kolorów, deseni, przedstawienie dobrze znanych rozwiązań z innej perspektywy… To wszystko sprawia, że styl paryski to styl o wielu twarzach, niejednoznaczny. Dla jednych oznacza blichtr, przepych, emanowanie bogactwem form, dla drugich – mocne akcenty z delikatnymi dodatkami, nadającymi całości wdzięku i niespotykanej magii.

 

 

Polecamy również:

 

- Styl paryski: ujarzmiona awangarda – cz. 2.

 

Tagi: design, styl, wyposażenie, wnętrze, kolorystyka

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.