ogolnie

ePodloga.pl / Artykuły

Pełnej deski szlachetne oblicza – cz. 2.

23-09-2011, opracowanie: ePodloga.pl, źródło: Baltic Wood

 

 

Olej naturalny czy UV? A może powierzchnia woskowana? Decyzja o wyborze wykończenia, najmodniejszej w tym sezonie podłogi we wzorze pełnej deski, wcale nie jest prosta. Prezentujemy drugą część poradnika, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym charakteryzują się najpopularniejsze i najciekawsze rodzaje uszlachetnień.

 

OBLICZE III: OLEJ

 

Oprócz podłóg wykończonych lakierem, dużą popularnością cieszą się także te, których powierzchnia uszlachetniona została olejem. Mało kto wie, że pod tą ogólną nazwą może kryć się mieszanina np. olejów: lnianego, słonecznikowego, osetowego, sojowego, a dodatkowo wosków z różnych drzew (np. Carnauba czy Candelilla).

 

Ten sposób uszlachetniania powierzchni, znany już od wielu wieków, posiada całą gamę zalet. Podłogi olejowane są przyjazne, łatwe w utrzymaniu czystości i pielęgnacji. Środek wynika bowiem w głąb drewna, bardzo dobrze go impregnując i konserwując. Co ważne, ewentualne zadrapania czy ubytki powstałe nawet na dużym elemencie, można samodzielnie poprawić poprzez zeszlifowanie papierem ściernym obszaru uszkodzenia i ponowne nałożenie w tym miejscu oleju.

 

Uszlachetnienie olejem sprzyja również alergikom. Dzięki niemu powierzchnia jest antystatyczna – nie elektryzuje się, nie absorbuje kurzu. Ponadto jest mniej śliska i ciepła w dotyku. Podłogi powlekane olejami charakteryzują się także dobrą zdolnością swobodnego „oddychania” – drewno łatwo odparowuje nadmiar wilgoci.

 

W zgodzie z naturą

 

Warto dodać, że w ofertach producentów znajdują się także drewniane podłogi pokryte ekologicznym olejem naturalnym. – W przypadku uszlachetnienia powierzchni olejem naturalnym ECO, jego utwardzanie zachodzi w drodze oksydacji, a nie – dzięki promieniowaniu UV – tłumaczy Seweryn Miazga, Product Manager firmy Baltic Wood - Ze względu na tradycyjny sposób schnięcia oleju, proces ten jest czasochłonny. Po 12 godzinach powierzchnia podłogi jest sucha, ale całkowite utwardzenie następuje dopiero po 2 tygodniach.

 

 

Postaw na kolor

 

Pamiętajmy też, że olej, którym uszlachetniamy powierzchnię drewnianej podłogi, niekoniecznie musi być transparentny. Producenci, oprócz bezbarwnego środka podkreślającego naturalny kolor drewna, proponują również oleje w kolorach, np.: białym, szarym czy antycznym. Ten ostatni świetnie sprawdzi się na pełnej desce, nadając drewnu rustykalny charakter, poprzez uzyskanie głębokiej brązowej barwy i wydobycie w sposób szczególny struktury i układu słoi.

 

OBLICZE IV: WOSK

 

Największą zaletą wosku jest piękny aksamitny połysk, który nadaje on drewnu. Jednak, aby efekt zachwycał także po kilku latach, trzeba odpowiednio dbać o tak uszlachetnioną podłogę. Niestety woskowanie nie jest zbyt trwałe, dlatego tego typu powierzchnie poleca się do pomieszczeń o małym natężeniu ruchu. Należy pamiętać, że wprawdzie wosk chroni podłogę przed wodą, ale każdy kontakt z płynem może powodować powstawanie jasnych plam.

 

Wosk tworzy na powierzchni drewna cienką powłokę, która jednak zamyka jego pory i ulega dość szybkiemu starciu. Przynajmniej raz w roku należy więc dokonać odnowy warstwy wosku, a co kilka lat najlepiej usunąć całą powłokę z podłogi, nakładając ją na nowo na czystą powierzchnię. Pamiętajmy też, że wosk jest śliski, dlatego nie jest polecany do pokojów dla dzieci, czy w przypadku pomieszczeń użytkowanych też przez zwierzęta domowe.

 

Polecamy również:

 

- Pełnej deski szlachetne oblicza cz. 1.

 

Tagi:

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.