porady

ePodloga.pl / Artykuły

Podkład pod panele - krok po kroku.

31-08-2011, opracowanie: ePodloga.pl

 

 

Podkład pod panele (deskę trójwarstwową lub wykładzinę) jest bardzo ważnym elementem wykonania pogłogi pływającej. Poniżej zostały opisane najważniejsze pytania, które stawiamy sobie przed jego wyborem. Niewłaściwie dobrany podkład może w przyszłości wpłynąć na konfort użytkowania podłogi, a w najgorszym przypadku, na jej szybsze zużycie.

 

- Podkład naturalny czy sztuczny?

 

Pierwsze pytanie, które powinniśmy zadać sobie przed zakupem podkładu, brzmi – jaki rodzaj podłoża znajduje się w naszym domu? Jeśli posadzka wykonana jest z betonu, możemy zastosować podkład sztuczny (XPS) lub podkład naturalny. W przypadku gdy podłoże wykonane jest z desek lub innych produktów drewnopodobnych powinniśmy skoncentrować się na podkładach naturalnych.

 

- Nierówności

 

Kolejnym krokiem jest wybór najlepszego podkładu pod względem niwelacji potencjalnych nierówności. Musimy ocenić czy nasza posadzka jest idealnie równa, posiada małe nierówności a może wymaga grubego podkładu do zniwelowania całkiem sporych garbów. Dla idealnie równych podłoży możemy zastosować podkład od 2mm wzwyż. Na większe nierówności powinniśmy dobrać podkład od 4 do 7mm.

 

- Poziom posadzki w pozostałych pomieszczeniach

 

W czasie układania podłogi należy pamiętać także o pomieszczeniach sąsiadujących. Jeśli w innych pokojach poziom posadzki jest wyższy należy wziąć pod uwagę możliwość wyrównania podłóg poprzez zastosowanie odpowiedniego podkładu.

 

- Absorpcja dźwięków

 

Jeśli chcemy aby nasza podłoga była ciacha, należy pamiętać o zastosowaniu podkładu, który będzie skutecznie pochłaniał dźwięki. Istnieje szereg podkładów, które bardzo dobrze sobie z tym poradzą. Pamiętajmy, że nie tylko grubość podkładu ma znaczenie ale także materiał, z którego jest wykonany.

 

- Izolacja przeciwwilgociowa

 

W przypadku gdy nasza podłoga układana będzie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza należy użyć podkładu o wysokiej odporności na wilgoć. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzą się podkłady sztuczne (XPS), najgorzej w tym zestawieniu wypadną podkłady naturalne.

 

- Izolacja termiczna

 

Czasami nasza posadzka wymaga dodatkowego ocieplenia. Podkład może pełnić dodatkową funkcję izolatora a co za tym idzie zwiększyć komfort cieplny pomieszczenia, w którym zostanie ułożony.

 

- Ogrzewanie podłogowe

 

W ostatnim czasie coraz więcej osób zastanawia się jaki podkład wybrać nad ogrzewanie podłogowe. Opór cieplny całej podłogi powinien być jak najmniejszy, żeby jak najbardziej zniwelować utratę ciepła. Bardzo duże znaczenia ma materiał z jakiego wykonany jest podkład oraz jego grubość. Na ogrzewanie podłogowe najlepiej nadają się cieniutkie, wykonane ze specjalnego tworzywa oraz dodatkowo dziurkowane podkłady. W przypadku gdy podłoże jest nierówne najlepszym rozwiązaniem będzie poprawienie fuszerki gdyż stosowanie grubych podkładów nadających się do niwelowania nierówność spowoduje bardzo duże straty ciepła i dużą nieopłacalność stosowania ogrzewania podłogowego.

 

Polecamy również:

 

- Oznaczenia na podkładach pod panele.

 

- Wybieramy podkład pod panele.

 

Tagi: podłoga, podkład, panele, pytania, porady

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.