porady

ePodloga.pl / ArtykułyPodłoga bambusowa - pytania i odpowiedzi.

02-09-2011, opracowanie: ePodloga.pl

 

 

Bambus jako drewno na podłogę od kilku lat nieustannie cieszy się duży zainteresowaniem. Ponieważ w naszym kraju bambus jest egzotykiem, nie jesteśmy z nim tak obyci jak z rodzimym gatunkiem drewna. Poniżej przedstawiamy kilka często zadawanych pytań odnośnie podłóg bambusowych.

 

Czy podłoga bambusowa będzie tak samo wytrzymała jak podłoga z drewna krajowego?

 

Bambus chociaż nie jest drewnem litym, to produkt bardzo wytrzymały. W wielu porównaniach bambus znajduje się w czołówce najtwardszych gatunków drewna. Twardość drewna ma bardzo duży wpływ na wytrzymałość podłogi i co za tym idzie wpływa na jej żywotność. Pomijamy tutaj fakt zastosowania zabezpieczeń w postaci lakierów ponieważ te używane są do zabezpieczenia każdego rodzaju drewna. Można spotkać wiele obiegowych opinii, że podłogi bambusowe nie są wystarczająco wytrzymałe, pamiętajmy tylko, że drewno to nie płytki ceramiczne. Duże znaczenie w twardości bambusa ma również sposób produkcji. Możemy wyróżnić 3 rodzaje bambusa – sklejany wertykalnie, horyzontalnie oraz skręcany. Twardość drewna wyraża się megapaskalami (MPa). Poniżej krótkie porównanie:

 

- Bambus sklejany wertykalnie (38 MPa) – Dąb (36 MPa)

- Bambus sklejany horyzontalnie (49 MPa) – Merbau (48 MPs)

- Bambus skręcany (109 MPa) – brak odpowiednika w drewnie litym

 

Czy bambus jest produktem ekologicznym?

 

To pytanie można podzielić na dwie części. Mianowicie uprawę bambusa oraz późniejsze jego przetworzenie. Bambus potrzebuje zaledwie pięciu lat oby osiągnąć odpowiedni stopień twardości. Po ścięciu zdrewniałych łodyg, z zakorzenionej części rośliny wyrastają nowe, bez konieczności ponownych nasadzeń. Można uznać zatem uprawę bambusa za wyjątkowo ekologiczną. Drugą stroną medalu jest późniejsza produkcja deski bambusowej (nie jest to drewno lite). W czasie sklejania oraz skręcania bambusa zostają użyte środki chemiczne, które mogą powodować wydzielanie się formaldehydu. Przy zakupie deski bambusowej należy zwracać uwagę czy na etykiecie znajduje się oznaczenie CE. Jeśli deska będzie w grupie emisji formaldehydu E1, jego emisja jest mało znacząca.

 

Czy podłogę bambusową trzeba specjalnie pielęgnować?

 

Deska bambusowa jak każdy inny rodzaj drewna nadaje się do zabezpieczenia zarówno lakierem jak i olejem. Zastosować można właściwie każdy środek pielęgnacyjny, który nadaję się do innego rodzaju drewna. Sposób w jaki deska zostanie zabezpieczona zależy przede wszystkim do tego jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć.

 

W jakiej gamie kolorów dostępne są podłogi bambusowe?

 

Najbardziej popularny bambus występuje w kolorze jasno żółtym. Bardzo ciekawą alternatywą dla naturalnego bambusa jest poddany obróbce termicznej bambus karmelizowany. W wysokiej temperaturze naturalnie zawarty cukier ulega karmelizacji nadając mu bardzo elegancki brązowy kolor. W wyniku tego procesu brązowy odcień zyskuje cała deska a nie tylko jej powierzchnia dzięki czemu podłoga może zostać poddana renowacji poprzez cyklinowanie. Ciekawą alternatywą dla dwóch podstawowych kolorów jest połączenie bambusa skręcanego naturalnego z karmelizowanym.

 

Jakie rodzaje podłóg można wykonać z bambusa?

 

Najpopularniejsza wśród podłóg bambusowych jest niewątpliwie deska lita. Może występować w dwóch rodzajach. Deska posiadająca pióro i wpust klejona bezpośrednio do podłoża oraz drugi rodzaj posiadający klasyczny zamek, który daje możliwość ułożenia podłogi pływającej. Deska lita ma szereg zalet. Jedną z najważniejszych to możliwość cyklinowania gdy po paru latach ulegnie zniszczeniu.

 

Bambus może występować w postaci deski dwuwarstwowej. Wierzchnia warstwa użytkowa oraz dolna warstwa nośna. Deskę taką kleimy bezpośrednio do podłoża.

 

Kolejną alternatywa jest deska trójwarstwowa. Tak jak w wersji dwuwarstwowej występuje górna warstwa użytkowa oraz dwie warstwy wykonane z drewna iglastego. Konstrukcja przypomina klasyczną budowę deski trójwarstwowej. Deskę taką układamy jako podłogę pływając i kleimy tylko na piórach oraz wpustach.

 

Tak jak w przypadku innych gatunków drewna z bambusa można wykonać podłogę przemysłową. Składa się z krótkich klepek bambusowych bezpośrednio klejonych do podłoża.

 

Czy deskę bambusową trudno się układa?

 

Deskę bambusową z pióro wpustem należy kleić do podłoża używając kleju poliuretanowego. Ta metoda wymaga na pewno wprawy i doświadczenia. Drugi rodzaj deski posiadający zamki ( system klik ) można układać jako podłogę pływającą. W tym przypadku montaż jest o wiele prostszy, za pomocą podstawowych narzędzi nawet niedoświadczony montażysta jest w stanie zamontować podłogę. Dodatkowo deski z bambusa skręcanego posiadające zamki są grube i ciężkie, dzięki czemu nie powodują charakterystycznego stukotu oraz nie uginają się podczas chodzenia.

 

Czy podłogi bambusowe są trwałe?

 

Bambus skręcany jest prawie trzy razy twardszy od merbau, jednego z najtwardszych litych gatunków drewna. Dzięki czemu deski bambusowe mogą zostać zastosowane nawet w obiektach użyteczności publicznej. Olejowane deski bambusowe można zastosować także na tarasach. Dzięki swoim właściwościom jest trwały, wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne.

 

Czy bambus jest stabilny?

 

Stabilność to określenie w jakim stopniu pod wpływem wilgoci dany gatunek drewna zmienia swoje wymiary. Deski bambusowe wykonane są z małych elementów co w efekcie gwarantuje dużą stabilność. Dodatkowo deski wykonane z bambusa skręcanego można stosować w łazience. Bardzo ważne jest by podłogę zaolejować najlepiej dopiero po przyklejeniu jej do podłoża. Podłoga narażona na duże zmiany wilgotności powinna być poddawana zabiegom konserwacyjnym nawet parę razu do roku.

 

Czy bambus jest drewnem?

 

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie zacytowanie fragmentu ekspertyzy Instytutu Technologii Drewna z 25.06.2010 roku: „Pod względem budowy anatomicznej i składu chemicznego materiał pozyskiwany z bambusa jest podobny do drewna pozyskiwanego z roślin drzewiastych a pod względem właściwości mechanicznych i technologicznych nie ustępuje popularnym w Europie gatunkom drewna. Pod wieloma względami przewyższa dobrze znane gatunki drewna jak dąb, czy buk”. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że dla podłóg bambusowych stosowane są te same normy i specyfikacje techniczne, jak dla tradycyjnych gatunków drewna.

 

Polecamy również:

 

- Podłogi bambusowe - fakty i mity.

 

- Podłoga bambusowa w wersji olejowanej.

 

Tagi: podłoga, bambusowa, bambus, pytania, odpowiedzi, drewno,

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.