porady

ePodloga.pl / Artykuły

Wybieramy podłogę doskonałą - cz. 1

24-09-2011, opracowanie: ePodloga.pl, źródło: Baltic Wood

 

 

Decydując się na zmianę wystroju wnętrza lub planując urządzenie nowego mieszkania, powinniśmy starannie przemyśleć kolorystykę – nie tylko ścian czy mebli, ale przede wszystkim podłogi z naturalnego drewna. Tym bardziej, że na najmodniejszej w tym sezonie jednolamelowej konstrukcji barwy prezentują się jeszcze okazalej, pomagając tworzyć unikatową atmosferę i estetykę wnętrza.

 

Dobór kolorów i ich połączenie w dużej mierze jest sprawą indywidualną. Warto jednak pamiętać o kliku podstawowych prawidłowościach, które sprawdzają się w przypadku drewnianych podłóg. Znając je, wybierzemy odpowiednią bazę dla dalszych eksperymentów z barwami lub też idealne uzupełnienie sprawdzonych rozwiązań kolorystycznych.

 

Podłogi jasne, np. z drewna klonu europejskiego, brzozy, buku, czy klonu kanadyjskiego, nadają wnętrzu witalności i świeżości, są też zalecane do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie je powiększają. Są uniwersalne – mogą być łączone zarówno z ciemnymi odcieniami, jak i uzupełniane przez jasne dodatki. Połączenie jasnej podłogi z jasną barwą ścian nie będzie wydawało się zbyt monochromatyczne, gdy zastosujemy kolorowe dodatki. Warto podkreślić, że tego typu rozwiązanie pozwala na szybkie i tanie przearanżowanie wnętrza. Zawieszenie pstrokatego obrazu, czy zakup szklanego stołu w intensywnym kolorze może zdziałać cuda!

 

Jasne drewno nie nada się jednak do miejsc bardzo intensywnie użytkowanych (np. ciągi komunikacyjne, biura, recepcje), ze względu na pojawiającą się w tych miejscach trudność w systematycznym utrzymaniu podłogi w czystości. Na jasnym drewnie widać zanieczyszczenia naniesione przez np. zabrudzone obuwie, a co za tym idzie szybko powstają nieestetycznie wyglądające kontrasty pomiędzy podłogą zabrudzoną i właściwie utrzymaną.

 

 

Przy wyborze podłóg ciemnych należy szczególną uwagę poświęcić kolorystyce innych elementów wnętrza, aby poprzez przypadkowy dobór pozostałych elementów utrzymanych w ciemnej tonacji, nie stworzyć pomieszczenia ponurego o ciężkiej, dekadenckiej atmosferze. Zwróćmy uwagę, czy pokój jest dobrze oświetlony (np. dzięki dużym oknom, przeszklonym drzwiom itd.), w przeciwnym razie będziemy musieli pomyśleć o stałym sztucznym doświetleniu pomieszczenia.

 

Bezsprzecznie największym atutem głębokich kolorów jest fakt, że nadają one powagi, elegancji, szyku. Drewniana podłoga we wzorze pełnej deski, np. z opalanego drewna dębu wykończonego złotą bejcą dodaje pomieszczeniu także luksusu i prestiżu. Warto przy takim rozwiązaniu pokusić się o pokrycie ścian intensywną, zimną barwą: turkusem, fioletem, które poprzez stworzony kontrast podkreślą ciepły odcień drewna – radzi Seweryn Miazga, Product Manager z firmy Baltic Wood.

 

Pamiętajmy jednak, że ciemne kolory optycznie pomniejszają. To zarówno zaleta, jak i wada. Podłoga z ciemnego drewna np. wenge będzie więc bardzo dobrze sprawdzać się w przestronnym wnętrzu o jasnych ścianach, ale nie nada się do małych pokojów. Jeśli boimy się, że na powierzchni będą widoczne ślady, kurz czy zarysowania – zdecydujmy się na tą poddaną procesowi szczotkowania lub postarzaną.

 

Polecamy również:

 

- Wybieramy podłogę doskonałą cz. 2.

 

Tagi: podłoga, porady, kolorystyka, design

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.