porady

ePodloga.pl / Artykuły

Wybieramy podłogę doskonałą - cz. 2

24-09-2011, opracowanie: ePodloga.pl, źródło: Baltic Wood

 

 

Decydując się na zmianę kolorystyki w naszym domu, warto pomyśleć o drewnianej podłodze. Barwy drewna – te stonowane i te najwymyślniejsze, które w pełni prezentują się na najmodniejszej w tym sezonie jednolamelowej konstrukcji, pomogą tworzyć unikatową atmosferę i estetykę wnętrza.

 

Dobór kolorów i ich połączenie w dużej mierze są sprawą indywidualną. Warto jednak pamiętać o kliku podstawowych prawidłowościach, które sprawdzają w przypadku drewnianej podłogi. Poniżej prezentujemy kolejne punkty, które pomogą w wybraniu tej najodpowiedniejszej.

 

Osoby, które drewnianą podłogę we wzorze pełnej deski chcą potraktować jako najważniejszy element wystroju, powinny zwrócić uwagę na podłogi z drewna egzotycznego. Wymyślne i wzorzyste duże lamele z surowca takiego jak: kambala, jatoba, merbau lub badi będą spełniać rolę dominanty wnętrza, najlepiej przestronnego. Ich ciekawa struktura, nietypowe akcenty (plamki, cętki itd.) i soczysta barwa wyeksponowane na jednolamelowej kontrukcji zrobią wrażenie na każdym gościu.

 

Klasyczne podłogi jak dąb i jesion nie narzucają swojego charakteru, doskonale współgrają z meblami oraz innymi elementami wykończenia wnętrz, jak okna i drzwi w odmiennych kolorach drewna. Nieprzypadkowo są nazywane ponadczasowymi. To idealny wybór dla osób, które szukają stonowanej bazy dla dalszych eksperymentów z kolorami np. ścian czy dodatków.

 

Eleganckie podłogi o barwie wpadającej w czerwień wprowadzają ciepło i miły nastrój oraz same w sobie stanowią dekorację pomieszczenia. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że głęboka, nasycona barwa przytłoczy pomieszczenie niewielkich rozmiarów i wizualnie je zmniejszy.

 

 

O czym warto pamiętać: odporność na zmiany wywołane światłem słonecznym

 

Decydując się na kolor podłogi drewnianej pamiętajmy,, że z biegiem czasu, pod wpływem światła słonecznego (a dokładnie promieni UV), produkty wykonane z drewna zmieniają swój odcień. Jest to proces w pełni naturalny, ale nie wszystkie gatunki drewna reagują w ten sam sposób. Niektóre gatunki dość szybko zmieniają barwę, inne dopiero po kilku latach.

 

Wybierając podłogę powinniśmy zwrócić uwagę, jak będzie padało światło słoneczne w danym pomieszczeniu (czy jakiś fragment podłogi będzie stale nasłoneczniony itd.) - radzi Seweryn Miazga, Product Manager z firmy Baltic Wood. - Gatunki drewna, które łatwo zmieniają barwę nie powinny być stosowane w pomieszczeniach o bardzo intensywnym nasłonecznieniu, ponieważ w miejscach gdzie padają promienie słoneczne, powstaną przebarwienia o innym natężeniu, niż w miejscach, gdzie promienie słoneczne nie docierają bezpośrednio, np. w zacienionych miejscach, pod meblami, za drzwiami, pod dywanami.

 

Poniżej tabelka prezentująca intensywność zmiany koloru poszczególnych gatunków drewna:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy również:

 

- Wybieramy podłogę doskonałą cz. 1.

 

Tagi: podłoga, drewno, porady, design

drukuj Drukuj | pobierz Pobierz | polecanie Poleć znajomemu | ulubione Ulubione | dyskusja Forum
Ocena: ocena 1 ocena 2 ocena 3 ocena 4 ocena 5

Wszystkie artykuły


| 1 | 2 | 3 | 4 | Pokaż wszystkie


Deska Barlinecka


Statystyki

O nas / Kontakt / Regulamin / Banery / Linki / Wszystkie artykuły / Mapa serwisu
Interesuje Cie współpraca? Zajrzyj do działu Reklama
Projekt i realizacja: iTools
2010, ePodloga.pl , wszystkie prawa zastrzeżone.